İçeriğe git

Resim
- - - - -

Forumlar ve yönetici kullanıcı ilişkisi

Yayınlayan Oscar , 12 Mayıs 2013 · 1.841 Görüntüleme

Bir süreden beri forum kullanıcılarının benim sohbet ortamlarında yaptıkları görüşmelerden forumlardaki yönetici kullanıcı ilişkisini kısmende olsa açıklığa kavuşturacak bilgiler edindim.

Edindiğim bilgiler doğrultusunda kullanıcıların çoğununda aslında forum yöneticileri olduğunu düşünürsek durumun ne kadar vahim olduğunu ortaya koymaktadır.

Öncelikle yönetici kullanıcı ilişkisine açıklık getirmek için tarafların beklentilerine kısaca değinmek gerekiyor. Burada yönetici forumun yöneticisi kullanıcı da o foruma yazan kişidir.

Forum yöneticisinin beklentileri nelerdir?
Forum yöneticileri forumlarında hareketlilik bekler. Hareketlilik olan forumlarda verim olur ve hareketlilik sonucu daha çok bilginin işlenerek daha fazla kullanıcıya ulaşması anlamına gelir.

Forum kullanıcılarının beklentileri nelerdir?
Genelde forum kullanıcılarının hedefleri bilgiye daha hızlı erişim ve işinin görülmesi olduğu için o kullanıcının tekrar foruma gelme olasılığı yok gibidir. Kullanıcı aynı zamanda foruma yazarak bir ileti katkısı olsun istemez direk özel mesajla bilgi ister. Yönetici "neden foruma yazmıyorsun destek bölümü orası?" dese kullanıcı cevabı yapıştırır; "Forum kirlensin istemedim".

Burada kullanıcının tek istediği bilgiye ulaşmak ama bilgiye ulaştığı kaynağa da katkısı olsun istemez. Demek ki forum kirlenmesin diye forum açmaya gerek yok çünkü kullanıcılar kazara foruma yazarak foruma katkı sağlama ihtimali vardır.

Bazı kullanıcılarda farklı konu başlıklarına sahip konuları bir konu içine maddeler halinde yazarak bütün istediklerini tek seferde almak ister. Burada da şu ortaya çıkıyor. kendi yazdıklarının başkalarına faydası olmasının bir önemi yok. Önemli olan kendi isteğidir ve forum kuralları sadece kendi forumunda bir şeyler ifade eder.

Yani bir şekilde insanlar birbirlerine bırakın yardım etmeyi desteklemeyi öğrenemezse forumlar yok olacak hatta insanlar foruma katkısı olur düşüncesiyle forumlara veya sitelere bile girmeyecekler. bakın buraya yazıyorum bu makaleyi bile beğenenler olacaktır ve kaynak göstermeden kendi sitelerinde kendilerininmiş gibi yayınlayacaklar.

Zafer BAHADIR

 • iphone4 ve Aktör bunu beğendiKaygısız & Bilinçli olmak şart

son cümleyi okuyana kadar dediğn gibi yapcaktım :D

Son Yorumlar

Son Ziyaretçiler

 • Resim
  zorolan
  23.11.2014 - 12:17
 • Resim
  zdezen
  23.11.2014 - 00:57
 • Resim
  nrschenbapedr
  20.11.2014 - 01:58
 • Resim
  TurkEdition
  20.11.2014 - 01:56
 • Resim
  wososer
  13.11.2014 - 20:31

Günlüğümde Ara