İçeriğe git

Resim
* * * * * 1 oy

Forumlarda gönüllü olmalı mı olmamalı mı?

Yayınlayan Oscar , 04 Haziran 2013 · 1.839 Görüntüleme

Forum kullanımı öyle bir noktaya geldi ki forum kurup gönüllü olarak birilerine yardım etmeyi düşündüğünde buna mecbursun gibi algılanır.

Düşünün gönüllü oldunuz ve birilerine yardım ediyorsunuz yardım alan kişi size kendisine yardım etmeniz için zorluyor gibi bir şey. Yardım edeceğinize pişman olduğunuz noktalar bunlar.

Bu noktaya nasıl gelindi:
Bir kaç tane forumum var ve bu forumlarda genel olarak hiç bir maddi beklenti olmadan kullanıcılara yardım ediyorum. Bu 6-7 senedir bu şekilde devam ediyor. Elbette bu forumları idare ederken daha bir sürü işlerle de uğraşmam gerekiyor ve haliyle forumlarla ilgilenemediğim zamanlarda bu işlerimi yürütmek zorundayım ki giderlerimi karşılayıp forumda yardımcı olmaya devam edebileyim. Zaman buldukça da forumlara bakarak yazılanlara cevap yazmaya çalışıyorum.

Ama nedense bizim kullanıcılarımız forumlarla chat sistemlerini genellikle karıştırdıkları için önce MSN'den yazar ve bende kırmamaya özen göstererek "forumlarımız bu işler için oradan yazın" derim. çoğu zaman bu şekilde olur ve kullanıcı konuyu açar tekrar gelir; "konuyu açtım bakar mısınız?". Kullanıcı işini gördürmek için forum kurallarını hiçe sayar ve bütün iletişim kanallarını kullanarak beni rahatsız etmeye devam eder. MSN'den yazar. Özel mesaj atar. Bazıları telefon eder.

Bilmeyenler için tekrar yazayım forumlar nasıl çalışır. Forumlar insanların sorunlarına cevap aradığı yerlerdir.

Forum Nasıl Kullanılır:
1. Foruma gelindiğinde önce benzeri konular araştırılır. Muhtemelen benzer konu bir çok kere açılmıştır farklı kullanıcılar tarafından.

2. Konu ile ilgili bir cevap bulunamadığı durumlarda en uygun foruma sorunu en açık şekilde yazılmalı. En açık şekilde yazılmalı ki yardım edecek kişiler konuda ne denilmiş anlamak için zaman kaybetmemeli. Bir de böyle bir sorunum var diyerek bir ekran görüntüsü ekleyen kullanıcılar var ama görüntüden genelde ne demek istediği belli olmayabiliyor. Açıklama yazılmalı açık bir şekilde.

Sonuç:
Bundan sonra kullanıcı arada foruma bakarak cevap yazılmışsa muhtemelen birileri vakti bulabilmiştir ama cevap yazılmamışsa ya cevabı bilen yoktur ya da cevap yazacakların zamanı yoktur. Bu saatten sonra forum yöneticileri MSN veya özel mesajla rahatsız etmenin bir manası yoktur. Zorla mı kendinize yardım ettireceksiniz.

 • Ovunc Dinc ve wososer bunu beğendiBana ithafen sanırım?

Forumların bir çoğu destek vs kısmınıda kapsadığından bir forum yöneticisinin bunları dert etmesi makale konusu etmesi bence  uygun değil.

IPB konusunda Türkiye'de bilgisi olan bir tek sizi tanıyorum. Destek forumunuz var. İnsanlara sorunlarında destek olmak için açtığınız bir forum.

Kendinizde bilirsiniz, karlılaştığınız önemli bir sorunda yetkililere danışır mümkünn olduğunca çabul cevap ararsınız.

Eğer kişi size msnden vs. ulaşıyor sizden bir yardım beklentisindeyse bunu başakalkmak yerine karşıdaki kişinin size duyduğu güven olarak algılarsanız daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

  • Oscar bunu beğendi

Yok genele. Sadece siz olsanız size söylerim olur biter ama gün içinde foruma üye olmayanlar bile MSN üzerinden yardım talep ediyorlar. İş yapamaz durumda kalıyorum.

 

Hangi forum olursa olsun açılan bir konunun cevaplanma zorunluluğu bulunmamaktadır bunu herkes biliyor. Tek destek forumuyuz diye bizim her şeyimiz bu değil günlük kendimiz içinde yaşamımızı ikame ettirmek zorundayız.

 

Ayrıca yazdıklarımın aynen arkasındayım ve o şekilde olmalı herkes bilsin istedim. Yoruma açık bir konu değil ve forum kurallarımız açık. Üye olurken bu şartları kabul ettiğinizi unutmayın.

  • Cadde bunu beğendi

Zorunluluk demedim farkındaysanız. Fakat yukarıdaki makale çok ağır bir dil ile koyuyor ortaya.

Tek destek forumu olmanızın yanında Türkiye'de IPB den anlayan tek kişisiniz benim tanıdığım.

 

 

Kurallara itiraz etmedim, blog yazınıza yorum olarak belirttim :)

Birisi MSN'de veya Skype'da durumunu "beni rahatsız etmeyin" diye ayarladıysa onu rahatsız etmem.

 

Forumda destek veren birini forumda olursa yardım isterim ama onu uyurken veya bir arkadaşıyla sohbet ederken ya da dinlenirken rahatsız etmem.  

 

İnsanların bunu anlamaları için daha ne yapmam gerekiyor? İnsanlara yardım edeyim diye forum kurduk diye bizim tüm hayatımız bu forum mu?

 

Bire de burada size bunu anlatmaya çalışıyorum asıl ironi burada zaten.

  • Ovunc Dinc ve Aktör bunu beğendi

bizim türk kullanıcıları bu şekilde maalesef. konuları açtıkları yerlere dikkat etmez, forum kurallarını sallamazlar. Oscar bey için bende çok sert diyordum ama forum yöneticisi olduğumdan beri gördüklerime dayanarak aslında çok sabırlı bir insan olduğunu düşünüyorum. :)

Son Yorumlar

Son Ziyaretçiler

 • Resim
  zorolan
  23.11.2014 - 12:17
 • Resim
  zdezen
  23.11.2014 - 00:57
 • Resim
  nrschenbapedr
  20.11.2014 - 01:58
 • Resim
  TurkEdition
  20.11.2014 - 01:56
 • Resim
  wososer
  13.11.2014 - 20:31

Günlüğümde Ara